Bokprat | Bli kjent med Emmanuel Carrères forfatterskap

Emmanuel Carrère er en sentral fransk forfatter som beveger seg mellom virkelighet og litteratur. Fra den urovekkende La Moustache til skildringen av en løgner og drapsmann i L’Adversaire, via den biografiske fortellingen i Limonov og det introspektive Yoga, tegner han et forfatterskap som stadig går tettere på både verden og seg selv. Her blir du bedre kjent med forfatterskapet.

Emmanuel Carrère er en fransk forfatter, journalist og regissør, født i Paris i 1957. Han startet sin karriere som filmkritiker før han etter hvert etablerte seg som en av de mest sentrale stemmene i moderne fransk litteratur. Carrère er kjent for å skrive i grenselandet mellom roman og virkelighet. 

Bøkene hans bygger ofte på faktiske hendelser og virkelige personer, og han kombinerer dokumentarisk presisjon med personlig refleksjon. Denne særegne formen har gjort ham til en viktig og mye lest forfatter, både i Frankrike og internasjonalt. Han har mottatt flere litterære priser, blant annet Prix Femina for La Classe de neige og Prix Renaudot for Limonov.

D'autres vies que la mienne – Emmanuel Carrère – bokprat

Denne våren står Emmanuel Carrère på programmet i vår lesegruppe mandag morgen. Vi tar utgangspunkt i D’autres vies que la mienne og inviterer til spennende diskusjoner i en avslappet og hyggelig setting.

Denne boken er en av Carrères mest gripende og tilgjengelige tekster. Den tar utgangspunkt i virkelige hendelser – blant annet tsunamien i 2004 og sykdommen til en nær venn – men det som virkelig gjør inntrykk, er måten historiene fortelles på. Med enkle og presise ord skaper Carrère et sterkt møte med mennesker som opplever sorg og tap, men også solidaritet og håp. Boken åpner for refleksjon, samtidig som den er lett å lese og snakke om.


Bokprat B2
D'autres vies que la mienne 

mandager 10:45-12:15
27.04.2026 | 29.06.2026
9 økter – 3770 NOK 
Holtegata 45, Oslo
Boken kan bestilles hos FNAC.com 

Påmelding

Her er fire andre bøker som har preget forfatterskapet til Emmanuel Carrère.

La moustache

En mann barberer bort barten sin – men ingen rundt ham ser ut til å legge merke til det. Eller enda mer urovekkende: de hevder at han aldri har hatt bart. Det som starter som en liten, nesten banal hendelse, utvikler seg raskt til en intens og urolig historie om identitet og virkelighetsopplevelse. Med enkle grep skaper Carrère en sterk psykologisk spenning.
 

L'Adversaire

I L’Adversaire forteller Emmanuel Carrère historien om en mann som i årevis utgir seg for å være lege og lever et tilsynelatende normalt liv – helt til løgnene hans blir avslørt med katastrofale konsekvenser. Boken forsøker ikke bare å gjengi hva som skjedde, men å forstå hvordan et slikt liv kunne oppstå og utvikle seg. Resultatet er en urovekkende og fascinerende tekst som gir et sjeldent innblikk i selvbedrag og identitet.
 

Limonov

I denne boken tegner Carrère et levende portrett av Eduard Limonov – en kontroversiell og sammensatt skikkelse. Gjennom hans liv får vi også et innblikk i Russlands nyere historie. Boken ble belønnet med Prix Renaudot.
 

Yoga

I Yoga skriver Carrère om meditasjon, psykisk helse og en krevende periode i sitt eget liv. Boken er personlig og ærlig, og gir et nært innblikk i forfatterens refleksjoner rundt sårbarhet, balanse og livsmestring.

Atelier24 inviterer bokelskere til å bli med på våre bokprat-kurs – et hyggelig og lærerikt tilbud for deg som liker å lese på fransk. Vi tilbyr grupper på to nivåer: På B1/B2 leser vi litt korte romaner og tar oss tid til å bli godt kjent med historien og hovedpersonene. På B2/C1 leser vi lengre romaner som åpner for dypere refleksjon, og vi interesserer oss også mer for forfatterens stil og språk. I alle grupper står leseglede og godt fellesskap i sentrum.


La et franskkurs være årets hyggeligste eventyr. 
Sjekk programmet med å besøke nettsidene våre!