Lesetips | “Le hussard sur le toit" – en tidløs klassiker om mot og lidenskap

Utgitt i 1951 er Le Hussard sur le toit er en av Jean Gionos mest kjente romaner. Handlingen er lagt til Provence i 1832, midt under en koleraepidemi. Resultatet er et eventyr preget av dramatikk, sterke følelser og en romantisk helt man sent glemmer.

“Un hussard sur le toit” av Jean Giono

Le hussard sur le toit (1951)
Jean Giono 
Roman. Folio. 512 sider
Anbefales fra nivå B2.
Boken kan bestilles hos FNAC.com 


Jean Giono (1895–1970) regnes som en av de store franske forfatterne på 1900-tallet. Han er særlig kjent for sine skildringer av Provence – landskapet, menneskene og historien. Le hussard sur le toit er et av hans viktigste verk og viser tydelig spennet i forfatterskapet hans.

Romanen tar oss tilbake til 1832, da en voldsom koleraepidemi spredte frykt i Sør-Frankrike. Denne bakgrunnen er ikke bare dekor – den driver handlingen fremover. Forlatte landsbyer, panikk og mistro mellom mennesker skaper en nesten apokalyptisk stemning. Epidemien er historisk korrekt: koleraen kom fra Asia og rammet Marseille og Provence hardt på 1830-tallet.

Et episk eventyr om frykt, begjær og menneskelig verdighet

Midt i dette kaoset møter vi Angelo Pardi, en ung italiensk kavalerioffiser på flukt. Han er modig, idealistisk og litt av en eventyrer. På reisen gjennom Provence opplever han både forfølgelse, dueller og den stadig nærværende trusselen fra sykdommen. Den mest betydningsfulle episoden er møtet med Pauline de Théus, en adelskvinne som deler hans mot og verdighet. Forholdet mellom dem er preget av tilbakeholdenhet og respekt – og gir historien en uventet romantisk glød.

Le hussard sur le toit er både en spenningsroman og et portrett av menneskelig utholdenhet. Gionos språk er rikt og billedlig: han beskriver Provence med poetisk kraft, samtidig som han skildrer epidemien med realistiske detaljer.

Romanen ble også filmatisert i 1995 av Jean-Paul Rappeneau, med Olivier Martinez i rollen som Angelo og Juliette Binoche som Pauline. 

Extrait

L'important n'est pas que les autres sachent et même reconnaissent que je vaux mieux : l'important est que moi je le sache.

Atelier24 inviterer bokelskere til å bli med på våre bokprat-kurs – et hyggelig og lærerikt tilbud for deg som liker å lese på fransk. Vi tilbyr grupper på to nivåer: På B1/B2 leser vi litt korte romaner og tar oss tid til å bli godt kjent med historien og hovedpersonene. På B2/C1 leser vi lengre romaner som åpner for dypere refleksjon, og vi interesserer oss også mer for forfatterens stil og språk. I alle grupper står leseglede og godt fellesskap i sentrum.


La et franskkurs være årets hyggeligste eventyr. 
Sjekk programmet med å besøke nettsidene våre!